סרטים - מגזין קולנוע חדש
איש חסיד היה
התואר "חסיד אומות העולם" מוענק למי שאינו יהודי ופעל למען הצלת היהודים בתקופת השואה תוך סיכון חייו. עד כה הוענק התואר ליותר מ-26,000 אנשים וחלקם אף זכו לסרטי קולנוע בלתי נשכחים שעסקו באישיותם המוסרית וגבורתם מול סיכון החיים הכפול: הן מצד הגרמנים והן מצד שכניהם בני עמם מהפחד שילשינו עליהם. בסמוך ליום השואה ה'תשע"ז, יצא לאקרנים סרטה המשובח של הבימאית ניקי קארו, "אשתו של שומר גן החיות", אשר מביא למסך הגדול את סיפור הצלתם של כ-300 יהודים על ידי יאן ואנטונינה ז'בינסקי, חסידי אומות העולם מטעם "יד ושם". הסרט, המתעד את סיפור הצלתם של מאות יהודים על ידי בני זוג פולנים קתולים, אינו היחיד שהופק לטובת חשיפת מעשי הגבורה של אותם חסידי אומות עולם.
המפורסם שבהם הוא כמובן סרטו עטור הפרסים והשבחים של הבמאי סטיבן שפילברג משנת 1993, "רשימת שינדלר", המבוסס על ספר בשם זהה שכתב תומאס קנילי, אשר מספר את סיפורו האמיתי של התעשיין הגרמני אוסקר שינדלר, שעסק בתקופת השואה בהצלת חייהם של יהודים רבים ממכונת ההשמדה הנאצית. שינדלר (ליאם ניסן), שהיה בעליהם של מפעלי תעשייה, שיחד קציני צבא גרמנים על-מנת שיתאפשר לו להעסיק יהודים, על אף סיכון חייו שלו. הוא העסיק במפעלו כ-1,200 יהודים ובשנת 1993 הוכר שינדלר על ידי מדינת ישראל כחסיד אומות העולם. הסרט זכה בפרס אוסקר לסרט הטוב ביותר לשנת 1993 והצליח לעורר עניין בשואת יהודי אירופה בחוגים שלא ידעו אודותיה או לא התעניינו בה. נוסף על כך, פועלו של שינדלר הצליח לעורר תהודה רבה ולהכרה בו על ידי הציבור בעולם כולו. בסרט מככבים גם בן קינגסלי ("גנדי"), רייף פיינס ("הפצוע האנגלי") ויהונתן סגל ("אסקימו לימון") שהיה בין שחקנים ישראלים רבים שהשתתפו בסרט.
בשנת 2011 יצא סרטה של הבמאית הפולנית אניישקה הולנד ("אירופה אירופה") "באפילה" המבוסס על סיפורו האמיתי של לאופולד סוחה, עובד ביוב בעיר לבוב תחת הכיבוש הנאצי. סוחה נתן מחסה לקבוצת יהודים מגטו לבוב במהלך השואה בהתבסס על היכרותו עם מערכת הביוב של העיר. הבמאית הולנד, שסבה וסבתה היהודיים נספו בשואה, מעידה על עצמה שלא רצתה לעשות סרט נוסף בנושא. אך התסריטאי הקנדי דיוויד שמון הפציר בה ללא לאות ולבסוף בהצלחה לשתף עמו פעולה ולביים את "באפילה". קריסטינה חיגר היא הניצולה האחרונה מקבוצת היהודים שניצלה על ידי סוחה והסרט מבוסס בחלקו על ספרה האוטוביוגרפי, "הילדה בסוודר הירוק". מדובר בסרט מרגש על הקרבה ואחווה בתנאים הגרועים ביותר ואף הועמד לפרס אוסקר לסרט הזר הטוב ביותר יחד עם "הערת שוליים" הישראלי בשנת 2012.
"אשתו של שומר גן החיות" (2017), בכיכובם של השחקנים המועמדים לאוסקר ג'סיקה צ'סטיין ("העזרה", "כוננות עם שחר") ודניאל ברוהל ("ממזרים חסרי כבוד"), מגולל את סיפורם של יאן ואנטונינה ז'בינסקי, חסידי אומות העולם מטעם "יד ושם", אשר ניהלו את גן החיות בוורשה בשנים שלפני פרוץ מלחמת העולם השנייה והסתירו יהודים בביתם ובכלובים של גן החיות שהתרוקנו מיושביהם - בעלי החיים - בעת התקפות האוויר על ורשה. אל תרשו לעצמכם להחמיץ את הסרט הכה רגיש ונוגע הזה ולראות שגם בתוך כל הרוע והשנאה ששררו באירופה באותה תקופה, היה גם טוב לב, אומץ ונחישות ראויה לכבוד. צפו בטריילר>>>